Competing in the largest field of its regular season, Salem’s boys placed second overall in the 20-school Ava Relays, held Thursday.

Host Ava won the boys’ team title with 105 points, while the Tigers were second with 91 points and Willow Springs third with 89.

Salem won two events, Kaden Coffman in the 200-meter dash with a time of :23.27 and John Myslinski in the 1,600-meter run at 4:49.

Tiger second places were by Coffman in the 100-meter dash at :11.35; Caden Camden in the pole vault at 11-11 ¾, and Matthew Fulton in the shot put at 40-9.

Third places for the Salem boys were by Dawson Mock in both the 110-meter hurdles at :17.51 and triple jump at 38-2; Tyler Hancock in the pole vault at 9-5 ¾, and the 4x100-meter relay team at :46.69.

The Lady Tigers placed fourth in the 17-school team standings. Ava also won the girls’ team crown with 176 points, followed by Willow Springs second with 97, Mountain Grove third with 58 and Salem fourth with 54.

Savannah Manthey and Ashton Mink each had a pair of wins for the Salem girls in the field events.

Manthey captured the pole vault at 7-11 ½ and the javelin at 101-4 ,while Mink won both the discus at 105-2 and shot put at 35-7 ¼.

This week Salem was slated to compete in the Southwest Baptist Meet at Bolivar Wednesday and in the St. James Invitational Friday.

Next week the Tigers are scheduled to host the SCA Meet May 3 at the Salem High track (1 p.m.).

Ava Relays

Boys

Team Standings: 1. Ava 105, 2. Salem 91, 3. Willow Springs 89, 4. Mtn. View Liberty 86.5, 5. Houston 73, 6. Gainesville 46, 7. Mansfield 32, 8. Waynesville 31.5, 9. Alton 27, 10. Norwood 26, 11. Mtn. Grove 24, 12. West Plains 20, 13. Bakersfield 19, 14. Chadwick 16, 15. Fordland 13, 16. Cabool 12, 17. Mtn. Home 10, 17. Dora 10, 19. Winona 6, 20. Couch 3.

Event winners and Salem results

100-meter dash: 1. Jentry Acklin, Liberty, :11.20. Salem: 2. Kaden Coffman :11.35, 11. Luke Campbell :11.84.

200-meter dash: 1. Kaden Coffman, Salem, :23.27. Other Salem: 8. Jacob Bender :24.97.

400-meter dash: 1. Justin Chadwell, Norwood, :54.62. Salem: 6. Coffman :56.44, 9. Campbell :57.09.

800-meter run: 1. Grady Goss, Ava, 2:16.28.

1,600-meter run: 1. John Myslinski, Salem, 4:49.

3,200-meter run: 1. Brady Corder, Mansfield, 10:37.

110-meter hurdles: 1. Acklin, Liberty, :15.57. Salem: 3. Dawson Mock :17.51, 6. Ethan Wilson-Webber :18.54.

300-meter hurdles: 1. Acklin, Liberty, :42.65. Salem: 6. Mock :44.63, 9. Elijah Newman :47.45.

4x100-meter relay: 1. Ava, :46.31; 3. Salem :46.69.

4x200-meter relay: 1. Ava, 1:38.58; 6. Salem 1:41.67.

4x400-meter relay: 1. Mtn. Grove, 3:46.34.

4x800-meter relay: 1. Ava, 9:19; 4. Salem 9:57.

High jump: 1. Ty Franklin, Houston, 6-0. Salem: 13. Taytan Barton 4-11.75.

Long jump: 1. Rylan Steele, Alton, 18-7 ¼. Salem: 7. Dabrian Gorman 16-11 ½, 8. Barton 16-10.

Triple jump: 1. Daniel Fursov, Willow Springs, 39-4 ½. Salem: 3. Mock 38-2, 15. Barton 33-6 ¾.

Pole vault: 1. Nate Richer, Gainesville, 13-5 ¾. Salem: 2. Caden Camden 11-11 ¾, 3. Tyler Hancock 9-5 ¾.

Discus: 1. Josh Richer, Gainesville, 143-2. Salem: 7. Brandon White 100-2.

Javelin: 1. Parker Wise, Gainesville, 145-8. Salem: 10. White 107-3, 11. Matthew Fulton 105-4.

Shot put: 1. J. Richer, Gainesville, 46-11 ¾. Salem: 2. Fulton 40-9.

Girls

Team Standings: 1. Ava 176, 2. Willow Springs 97, 3. Mtn. Grove 58, 4. Salem 54, 5. Chadwick 46, 6. Houston 43, 7. Mansfield 38, 8. Bakersfield 36, 9. Waynesville 33, 10. West Plains 32, 11. Cabool 30, 12. Dora 13, 13. Gainesville 8, 13. Cotter 8, 15. Alton 6, 16. Norwood 5, 17. Winona 3.

Event winners and Salem results

100-meter dash: 1. Jozey Sharp-MacPherson, Mtn. Grove, :13.14.

200-meter dash: 1. Hannah Evans, Ava, :27.43.

400-meter dash: 1. Evans, Ava, 1:04.46. Salem: 5. Allison Manthey 1:08.12.

800-meter run: 1. Macey Penner, Mtn. Grove, 2:30. Salem: 4. A. Manthey 2:50, 16. Macie Sheppard Strange 3:30.

1,600-meter run: 1. Penner, Mtn. Grove, 5:31.

3,200-meter run: 1. Bethany Waggoner, Willow Springs, 12:55.

100-meter hurdles: 1. Celia Fossett, Ava, :17.76.

300-meter hurdles: 1. Fossett, Ava, :51.27.

4x100-meter relay: 1. Willow Springs, :53.69.

4x200-meter relay: 1. Willow Springs, 1:55.94.

4x400-meter relay: 1. Houston, 4:44.32.

4x800-meter relay: 1. Ava, 14:02.

High jump: 1. Evans, Ava, 4-11 ¾.

Long jump: 1. Evans, Ava, 15-9 ¾. Salem: 13. Raylynn Nicholson 11-1 ½.

Triple jump: 1. Abigail Smith, Chadwick, 30-7. Salem: 7. Nicholson 26-1.

Pole vault: 1. Savannah Manthey, Salem, 7-11 ½. Other Salem: 6. Grace Kunkel 6-6.

Discus: 1. Ashton Mink, Salem, 105-2.

Javelin: 1. Savannah Manthey, Salem, 101-4.

Shot put: 1. Ashton Mink, Salem, 35-7 ¼.