Last week, the Salem team hosted the Salem Invitational Tuesday, April 13 and later competed in the Owensville Relays Friday, April 16.

Salem won eight events in its home meet. No team scores were available.

For the Tiger boys first-places came from Kaden Coffman in the 200-meter dash at :23.30, John Myslinski in the 400-meter dash at :54.63, Caden Camden in the pole vault at 11-5 ¾, Nathan Pyle in the discus at 133-0, Brandon White in the javelin at 121-11 ½, the 4x100-meter relay team at :46.46 and the 4x400-meter relay team at 3:46.77.

Second places for the Tiger boys were by Myslinski in both the 800-meter run at 2:10.32 and 1,600-meter run at 4:50.16, Coffman in the 100-meter dash at :11.37, Luke Campbell in the long jump at 16-8 ¾ and Lucas Morrison in the shot put at 40-5 ¾.

Salem third places were by Campbell in the 400-meter dash, Tyler Hancock in the pole vault and White in the discus.

The lone event winner for the Lady Tigers was Savannah Manthey, who captured the pole vault at 7-11 ¾.

Second places for the Salem girls were by Ashton Mink in both the shot put at 34-3 and discus at 97-11 ¼ and S. Manthey in the javelin at 107-0 ¼.

A Lady Tiger third place was by Grace Kunkel in the pole vault.

In the Owensville Relays, Salem finished second in the 11-school boys’ field with 124 points. Host Owensville won with 135.

Pyle won both the shot put at 14.92 meters and the discus at 40.24 meters. Other Tiger first places were by Camden in the pole vault at 3.65 meters, Myslinski in the 400-meter dash at :53.31 and the 4x100 throwers relay at :52.10.

Salem second places were by Coffman in both the 100-meter dash at :11.51 and the 200-meter dash at :23.73, Matthew Fulton in the shot put at 12.64 meters and Morrison in the discus at 33.94 meters.

The Tiger 4x400-meter relay team was third at 3:43.84.

The Lady Tigers were eighth in the Owensville team standings with 35.5 points. Hermann won the girls’ meet with 133.5.

Leading the way for the Lady Tigers was S. Manthey with second-place finishes in the javelin at 31.94 meters and the pole vault at 2.45 meters.

A Salem third place was by Mink in the shot put at 10.15 meters.

This week Salem was to compete in the Ava Invitational Thursday (4 p.m.).

Salem Invitational

April 13

Boys

Event winners and Salem results:

100-meter dash: 1. Jentry Acklin, Mtn. View Liberty, :11.28. Salem: 2. Kaden Coffman :11.37; 10. Luke Campbell :12.39.

200-meter dash: 1. Coffman, Salem, :23.30. Other Salem: 4. Jacob Bender :24.90.

400-meter dash: 1. John Myslinski, Salem, :54.63. Other Salem: 3. Luke Campbell :56.86.

800-meter run: 1. David Held, Plato, 2:04.57. Salem: 2. Myslinski 2:10.32; 7. Ashton Hafner 2:26.63.

1,600-meter run: 1. Held, Plato, 4:34.82. Salem: 2. Myslinski 4:50.16; 11. Hafner 5:43.62.

3,200-meter run: 1. Hunter McKinney, Houston, 11:52.53. Salem: 4. Jacob Koontz 12:03.57; 8. William Christesen 12:22.36.

110-meter hurdles: 1. Acklin, Liberty, :16.43. Salem: 7. Ethan Wilson-Webber :19.23; 8. Elijah Newman :20.03.

300-meter hurdles: 1. Colby Miles, Ava, :43.84. Salem: 4. Dawson Mock :44.70; 6. Newman :47.85.

4x100-meter relay: 1. Salem :46.46.

4x200-meter relay: 1. Liberty, 1:37.42; 5. Salem 1:42.99.

4x400-meter relay: 1. Salem 3:46.77.

4x800-meter relay: 1. Willow Springs, 9:29.67; 5. Salem 9:58.15.

High jump: 1. Ty Franklin, Houston, 5-5.

Long jump: 1. Daniel Fursov, Willow Springs, 17-3. Salem: 2. Campbell 16-8 ¾.

Triple jump: 1. Tanner Ripko, Liberty, 38-0 ¾. Salem: 4. Mock 35-5 ¼; 6. Newman 34-2 ¼.

Pole vault: 1. Caden Camden, Salem, 11-5 ¾. Other Salem: 3. Tyler Hancock 9-5 ¾.

Discus: 1. Nathan Pyle, Salem, 133-0. Other Salem: 3. Brandon White 116-8 ¾.

Javelin: 1. White, Salem, 121-11 ½. Other Salem: 5. Matthew Fulton 113-9 ¾.

Shot put: 1. Edward Swisloski, Cabool, 41-5 ¾. Salem: 2. Lucas Morrison 40-5 ¾.

Girls

Event winners and Salem placers:

100-meter dash: 1. Hailey Sigman, Willow Springs, :13.16.

200-meter dash: 1. Hannah Evans, Ava, :27.38.

400-meter dash: 1. Evans, Ava, 1:05.30. Salem: 6. Allison Manthey 1:11.94.

800-meter run: 1. Macey Penner, Mtn. Grove, 2:32.70. Salem: 5. A. Manthey 3:00.63; 10. Macie Sheppard Strange 3:44.82.

1,600-meter run: 1. Penner, Mtn. Grove, 5:43.88. Salem: 6. A. Manthey 6:20.53.

100-meter hurdles: 1. Celia Fossett, Ava, :18.40.

300-meter hurdles: 1. Fossett, Ava, :54.44.

4x100-meter relay: 1. Willow Springs, :53.52.

4x200-meter relay: 1. Willow Springs, 1:56.09.

4x400-meter relay: 1. Ava, 4:52.50.

4x800-meter relay: 1. Viburnum, 12:10.14; 4. Salem 13:32.27.

High jump: 1. Evans, Ava, 4-11 ¾. Salem: 4. Savannah Manthey 4-6.

Long jump: 1. Evans, Ava, 15-7. Salem: 10. Raylynn Nicholson 11-5 ¾; 12. Cayleigh Moody 10-10.

Triple jump: 1. Rylee Scarbrough, Willow Springs, 31-6. Salem: 7. Nicholson 25-7.

Pole vault: 1. Savannah Manthey, Salem, 7-11 ¾. Other Salem: 3. Grace Kunkel 7-7.

Discus: 1. Kiyah Bast, Cuba, 118-6. Salem: 2. Ashton Mink 97-11 ¼.

Javelin: 1. Bast, Cuba, 130-3 ¾. Salem: 2. S. Manthey 107-0 ¼; 7. Leya Russell 68-1.

Shot put: 1. Lyla Cornman, Liberty, 36-1 ¾. Salem: 2. Mink 34-3.

April 16

Owensville Relays

Boys

Team Standings: 1. Owensville 135, 2. Salem 124, 3. Hermann 111, 4. Sullivan 85, 5. Montgomery County 76.5, 6. Blair Oaks 74.5, 7. Fatima 63, 8. St. Francis Borgia 47, 9. St. James 8, 10. Belle 4, 11. St. Elizabeth 3.

Salem Results

100-meter dash: 2. Kaden Coffman :11.51, 12. Jacob Bender :12.61.

200-meter dash: 2. Coffman :23.73, 7. Bender :26.06.

400-meter dash: 1. John Myslinski :53.31, 6. Luke Campbell :57.68.

800-meter run: 11. Wyatt Thomas 2:47.61, 13. Andres Vernellus 3:20.70.

1,600-meter run: 14. Thomas 6:26.97.

3,200-meter run: 9. Jacob Koontz 12:20.44, 10. Will Christesen 12:38.40.

110-meter hurdles: 7. Ethan Wilson-Webber :19.13.

300-meter hurdles: 4. Dawson Mock :44.91, 10. Wilson-Webber :48.96.

4x100-meter relay: 5. Salem :46.66.

4x100 throwers relay: 1. Salem :52.10.

4x200-meter relay: 6. Salem 1:44.76.

4x400-meter relay: 3. Salem 3:43.84.

4x800-meter relay: 5. Salem 10:15.59.

Shot put: 1. Nathan Pyle 14.92 m., 2. Matthew Fulton 12.64 m., 5. Lucas Morrison 11.73 m.

Discus: 1. Pyle 40.24 m., 2. Morrison 33.94, 5. Brandon White 31.39.

Javelin: 5. White 39.59 m., 6. Fulton 38.23, 7. Corbin Robertson 36.20.

Pole vault: 1. Caden Camden 3.65 m., 5. Tyler Hancock 2.75.

Long jump: 8. Camden 5.11 m., 14. Luke Campbell 4.83, 17. Dabrian Gorman 4.57.

Triple jump: 7. Mock 10.86 m., 12. Taytan Barton 10.07, 15. Gorman 9.90.

Girls

Team Standings: 1. Hermann 133.5, 2. Montgomery County 118, 3. Fatima 109.5, 4. Owensville 108, 5. Blair Oaks 98, 6. Sullivan 61.5, 7. Belle 41, 8. Salem 35.5, 9. Borgia 13, 10. St. Elizabeth 10.

400-meter dash: 9. Allison Manthey 1:10.95, 14. Leya Russell 1:15.87.

800-meter run: 13. Jaden Flores 3:29.28, 15. Macie Sheppard Strange 3:51.60.

1,600-meter run: 10. A. Manthey 6:31.47.

4x800-meter relay: 6. Salem 13:40.42.

Shot put: 3. Ashton Mink 10.15 m.

Discus: 4. Mink 27.70 m.

Javelin: 2. Savannah Manthey 31.94 m., 6. Leya Russell 24.97.

High jump: 8. S. Manthey 1.35 m.

Pole vault: 2. S. Manthey 2.45 m., 7. Grace Kunkel 2.15.

Long jump: 11. S. Manthey 3.85 m., 16. Raylynn Nicholson 3.43, 20. Cayleigh Moody 3.14.